Nowe konto
Napisz do nas

Nowy podręcznik AIAG/VDA – planowane zmiany

/Nowy podręcznik AIAG/VDA – planowane zmiany

Nowy podręcznik AIAG/VDA – planowane zmiany

Dostępne są kolejne informacje odnośnie oczekiwanego przez wszystkich podręcznika do FMEA wydanego wspólnie przez AIAG i VDA!

W trakcie webinaru zorganizowanego przez AIAG potwierdzona została data wydania podręcznika. Zostanie on opublikowany w dwóch językach – angielsku i niemiecku już w czerwcu. Wymagane jest jeszcze jego zatwierdzenie przez VDA QMA (planowane na początek maja).

Nowe FMEA prezentowane jest z jednej strony jako narzędzie do analizy i zarządzania ryzykiem ale również jako metoda, która ma pomóc w obniżeniu kosztów jakości.  Zbyt niska redukcja kosztów jakości rozpatrywana będzie jako zbyt mała skuteczność FMEA.

By ulepszyć analizy ryzyka, wprowadzono sporo istotnych merytorycznych zmian.

Prezentowany w drafcie 6-cio kropkowy proces analizy został uzupełniony o krok 7 związany z komunikacja ryzyka.

Wśród zmian jest modyfikacja tabel S, O, D. Z jednej strony zostało sformalizowane podejście do oceny skutków wykorzystywane przez doświadczonych moderatorów uwzględniające nie tylko skutki u Klienta ale również m.in. skutki wewnętrzne, a z drugiej strony całkiem zmieniono podejście do oceny częstotliwości występowania zastąpionej przez ocenę skuteczność prewencji.

Ważną zmianą jest wprowadzenie Action Priority , które zastąpić ma dotychczasowy RPN. Wartość AP określana będzie jako: High, Medium i Low, na podstawie tabel przedstawiających ważność danego składnika. W nowym rozwiązaniu zaproponowanym przez AIAG i VDA największe znaczenie będzie miało SEV, następnie OCC i na końcu DET. Ta zmiana podkreślić ma różnice w ważności błędów, jak np. między błędami z dużym znaczeniem, a niską częstotliwością występowania  od tych z małym znaczeniem i dużą częstotliwością występowania.

W nowym podręczniku pojawi się również nowy rodzaj FMEA – FMEA MSR, o którym pisaliśmy już tutaj.

Kolejną sformalizowaną rzeczą wynikającą z best practise jest poszukiwanie przyczyn niezgodności w kilku kategoriach: człowiek, maszyna, otoczenie oraz materiał.

Na koniec jedna z ważniejszych informacji dla zespołów tworzących FMEA  – nie będzie trzeba poprawiać przeprowadzonych już analiz FMEA!

2022-10-25T15:12:07+02:00 8 kwietnia 2019|Kategorie: Aktualności|0 komentarzy

Zostaw komentarz