Dzięki wytężonej, wspólnej pracy ekspertów z AIAG i VDA, długo wyczekiwany nowy standard dotyczący FMEA został już opublikowany. Na razie w wersji roboczej z możliwością wnoszenia uwag.
Zmiany są znaczące. Analiza FMEA będzie prowadzona w sześciu krokach (zarówno PFMEA jak i DFMEA), z których pierwszym jest etap planowania oparty na podejściu 5T’s. Drugi krok FMEA to analiza struktury z rozbiciem na poszczególne składowe (system-subsystem-produkt-komponent). Kolejne dwa kroki (podobnie jak dotychczas) to analiza funkcji, błędów, ich skutków oraz przyczyn. Tutaj w PFMEA pojawia się sugestia poszukiwania przyczyn w 5 obszarach (5M znane z klasycznej Ishikawy). Krok piąty – analiza ryzyka – znika znany od lat RPN, w zamian pojawia się oznaczenie priorytetu AP (Action Priority). Pojawiają się nowe tabele do oceny S, O, D. Ostatni krok to optymalizacja.
Zmianie ulega też formularz. Pojawiają się m.in. nowe kolumny (status działań, elementy procesu). Zmienia się też kolejność informacji tak, aby były powiązane w ciąg przyczynowo-skutkowy (The Failure Chain – skutek-wada-przyczyna).
Dlatego już na tym etapie podejmujemy kroki, by dostosować nasz program do nowych wymagań, tak aby nasi klienci mogli stosować nowy standard.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.